In Aktualności

Kto wynalazł paletopojemnik?

W 1993 roku koncepcję paletopojemnika opatentował jego wynalazca Olivier J. L. D’Hollander z Limelett w Belgii w imieniu Dow Corning SA. Inspiracją był patent „Składanej, drucianej ramy zawierającej plastikową butelkę,” którą w 1990 roku opatentował Dwight E. Nicols dla Hoover Group Inc.

Pośredni pojemnik zbiorczy (od angielskiego intermediate bulk container – IBC), czyli paletopojemnik to pojemnik wielokrotnego użytku do zastosowania w przemyśle przeznaczony do transportu i magazynowania dużej objętości cieczy.

Paletopojemniki znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu do transportu i magazynowania cieczy, jak:

  • Farby i powłoki
  • Substancje chemiczne
  • Środki zapachowe
  • Składniki żywności
  • Środki farmaceutyczne
  • Wina i inne napoje

Oprócz szeregu innych korzyści, paletopojemniki są łatwe w obsłudze, trwałe, wielokrotnego użytku, przyjazne dla środowiska, oferują pojemność pięciu standardowych beczek i zapewniają możliwość wydajniejszego transportu materiałów w mniejszej liczbie pojemników.

TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE CIECZY W PALETOPOJEMNIKACH

Niektórzy użytkownicy napotykali jednak problemy związane z osadzaniem się produktu na dnie pojemnika podczas transportu i magazynowania. By temu zaradzić różni producenci zaoferowali przenośne mieszalniki dopasowane do paletopojemników. Niestety ze względu na ograniczony rozmiar otworu oraz zakres gęstości względnej i lepkości produktu, mieszalniki miały ograniczoną skuteczność.

Założyciel firmy Euromixers, Howard Stafford dostrzegł zapotrzebowanie na specjalnie zaprojektowany mieszalnik do paletopojemników, który skutecznie ponownie wymiesza szereg produktów o różnej gęstości względnej i lepkości. W roku 2000 powstała firma, której jednym z pierwszych opracowanych produktów był mieszalnik specjalnie skonstruowany do paletopojemników. Miał on składany wirnik (E-400) o unikalnej konstrukcji umożliwiający skuteczne mieszanie szerokiej gamy produktów.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

SEKCJA DANYCH TECHNICZNYCH